Een Siculo-Arabische ivoren en verguld koperen cylindrische doos of pyxis, 12/13e eeuw

148
Dit lot werd verkocht op 2016-01-31 en is niet meer beschikbaar

H: 6,5 cm, Dia.: 11 cm

De vorm van deze pyxis is erg gelijkaardig aan die van andere kleine Siculo-Arabische dekseldozen, doorgaans toegeschreven aan Islamitische ivoorbewerkers in Sicilië in de 12e eeuw.  Veel van dergelijke kistjes hebben beschilderde details met duidelijke Islamitische invloeden.

Dit exemplaar is nauw verwant aan het exemplaar verkocht bij Christie's Londen, Sale 8055, Lot 705, Feb. 10, 2012: http://www.christies.com/lotfinder/lot/a-silver-mounted-cylindrical-ivory-pyxide-siculo-arabic-12th-5527640-details.aspx

Conditie: 3 nageltjes vervangen door latere vijzen, wellicht in de 18e of 19e eeuw. Een nagel verdwenen aan de onderkant. Het sluitlipje is wellicht een vervanging.

Gerelateerde voorbeelden zijn:
1) The Metropolitan Museum, New York: http://www.metmuseum.org/collection/the-collection-online/search/446818
2) The Victoria and Albert Museum, London (this example is supposedly of German origin): http://collections.vam.ac.uk/item/O148209/box-unknown/
3) The Victoria and Albert Museum, London: http://collections.vam.ac.uk/item/O106797/casket-unknown/
4) The Walters Art Museum, Baltimore: http://art.thewalters.org/detail/33123/turned-cylindrical-box-with-molded-decoration/
5) Sotheby's London, Arts of the Islamic World, Apr. 22, 2015: http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2015/arts-islamic-world-l15220/lot.177.html

Herkomst: Het stuk wordt geleverd met een geschreven verklaring van de eigenaar, waarin hij verklaart het zo'n 45 jaar geleden gekocht te hebben bij antiekhandelaar Michel Koenig. Sindsdien is het steeds in zijn bezit geweest.

Hamerprijs incl. commissie: € 16.575