Een fragment van een tegeltableau, Antwerpen, Atelier Franchois Frans, ca. 1550

54
Dit lot werd verkocht op 2017-06-26 en is niet meer beschikbaar

Afm.: 13 x 13 x 1 cm (per tegel)

Herkomst: Antwerpen, atelier Den Salm van Franchois Frans

- Situering: Dit tegeltableau kunnen we op basis van duidelijke kenmerken toeschrijven aan het Antwerpse majolica-atelier Den Salm dat in het midden van de 16de eeuw geleid werd door majolicabakker Franchois Frans die in 1543 huwde met de weduwe, Anna van Dueren, van de bekende Antwerpse plateelbakker Guido Andries. Samen met haar zette hij het belangrijkste Antwerpse atelier voort, De Salm, dat  toen een twee bloeiperiode kende met de productie van verschillende tegeltableaus. Dit tegeltableau, vermoedelijk bedoeld als wanddecoratie, is zowel qua opbouw, ornamentiek en voorstelling duidelijk verwant aan de vermaarde Antwerpse tegeltableaus van de Villa Viçosa in Portugal, die de initialen ‘FIAB’ en het jaartal 1558 dragen. Alsook aan de grote majolicakruik uit de collectie van het Brusselse Koninklijke Museum voor Kunst en Geschiedenis, met de voorstelling van de geschiedenis van Tobias, die dezelfde initialen draagt alsook het jaartal 1562. Dergelijke tegeltableaus waren de specialiteit van Den Salm. We merken ook op dat de mand die een van de dochters van Lot draagt identiek is aan de manden die op de kruik staan.

- Voorstelling: De tegelschilder maakte gebruik van een prent van Cornelis Bos naar een ontwerp van Maarten van Heemskerck, van rond 1551. Deze prent stelt lot en zijn dochters voor op het moment dat ze het brandende Sodom verlaten. Lot vlucht met zijn dochters naar het stadje Soar. Lot’s vrouw, naast hem, kijkt om naar de verwoesting en wordt door god veranderd in een zoutzuil. (link)

We danken kunsthistoricus Piet Swimberghe voor zijn hulp bij het beschrijven van dit lot.

Hamerprijs incl. commissie: € 4.590